Na Piłsudskim podróżować mogło 773 pasażerów: w klasie turystycznej - 355, w klasie trzeciej 418 osób. Nad komfortem ich podróży w pełnej gotowości czuwało:
Każdy szczegół wyposażenia statku, począwszy od ryngrafu, a skończywszy na zastawie stołowej, miał jednoznacznie kojarzyć się z Polską. Polski rząd nadał przedsięwzięciu tak dużą rangę, że:
Podróżni na statku mieli do dyspozycji trzy bary, sklepy, basen, salę gimnastyczną, saloniki fryzjersko-kosmetyczne, bibliotekę, a nawet dwie kaplice. Dlatego Piłsudski nazywany był:
11 listopada 1918 r. Rada Regencyjna:
W niedzielne przedpołudnie Salon Wielki oraz jadalnia klasy trzeciej poprzez przesunięcie jednej ze ścian mogły pełnić rolę:
Józef Piłsudski zmarł 12 maja 1935 r. w Belwederze. Uroczystości pogrzebowe stały się wielką manifestacją i elementem budowy legendy Piłsudskiego. Pochowany został na Wawelu w krypcie św. Leonarda, a jego serce złożone zostało w:
W wyniku wybuchu Piłsudskiego w 1939 r. zmarli:
6 sierpnia 1914 r. wyruszyła z krakowskich Oleandrów, stworzona przez Józefa Piłsudskiego z członków Związku Strzeleckiego, Strzelca i Polskich Drużyn Strzeleckich , Pierwsza Kompania Kadrowa. Celem wymarszu było:
Do dzisiaj nie jest jednoznacznie określona przyczyna zatopienia Piłsudskiego. Najbardziej prawdopodobna wydaje się jednak teza, że:
26 listopada 1939 r. o godzinie 5:36 Piłsudskim wstrząsnął pierwszy wybuch, 15 sekund później liniowiec otrzymał drugi cios. Gdzie rozegrał się dramat: